Byla už tma. Albireo se ponořilo do matných stínů svítících luceren. Na ulici znatelně ubylo honosně oblečených a přibylo více chudáků, hledajících svou útěchu ve skleničce pochybného pití v ještě pochybnějších hospodách. Ve Zlaté čtvrti jakoby se však všechna jasnější světla vysmívala stínům ve východních částech města. Zde se večerní život plný přepychu zrovna rozjížděl. Bujarý smích z Medového domu kolemjdoucímu zkrachovalému obchodníkovi sevřel dlaně v pěsti. S pohledem zarytým do dlažby Zlaté promenády se snažil být co nejrychleji někde jinde. Míjel Lordův palác, pak Bardskou akademii, když jej z jeho černých myšlenek vytrhnul nadpozemský zpěv. Zvedl svůj vždy zamračený zrak k oknům akademie a zaposlouchal se. Lilian. Takhle zpívá přeci jen Lilian, teskně vydechl a ještě chvíli trvalo, než vyhlazený obličej znovu zarámoval tvrdý výraz a rozbrázdil jej krutými vráskami.
- Albirejský kurýr - archiv -
7. větrnce 845
Aféra v Albireu
V centru Svobodných měst došlo nedávno k závažnému odhalení. Orlí poutníci, záruka bezpečnosti ve Svobodných městech, odhalili zrádce ve svých řadách. Kran, jak se údajný zrádce jmenuje, byl usvědčen svědectvím zajatého nájemního vraha ze spolupráce s almendorskou tajnou službou organizovanou v Dálavách z Nového Amiru guvernérem Engoltym. Kran opustil Albireo a zmizel kamsi směrem k Tabitu či k vřesovištím. Nabízí se vážné podezření, že jsou v ohrožení životy strážců vřesovišť z řad Orlích potníků. Lord Firun, pán Albirea, se nechal slyšet, že jeho podřízení již zajistili patřičné kroky k zachování bezpečí zmíněných strážců najmutím skupiny dobrodruhů. Snad se vše povede a celá akce nedopadne podobně nešťastně, jako nedávný průzkum kanalizačních stok pod Albireem, který stál životy pěti městských strážců. Události budeme sledovat i nadále.
-14. větrnce 845-
Temné stíny z Tabitu
Po nedávné informaci o odhalení spolčení jedno- ho z Orlích poutníků s almendorskými agenty v Novém Amiru přinášímé nové zprávy.
Po útěku Krana (Orlího poutníka) bylo odhaleno jeho působení v tabitských vřesovištích. Podle našich zdrojů zde Kran spolu se společníkem Sulfanem (tabitským mágem) vybudoval vlastní družinu ozbrojenců a připravoval se na akci proti Svobodným městům. Zdroj blízký tabitské stráži informoval, že cílem této skupiny byl život Lorda Firuna! Celá akce měla být provedena za pomocí jakéhosi hmyzu, jehož popis nám zdroj nebyl schopný podat.
Kritická situace byla předána do rukou místní skupiny strážných a jejich velitele Adaslava. V tabitských vřesovištích došlo údajně k lítému boji mezi Adaslavovými muži a spiklenci, v němž přišel o život zrádce Kran i Sulfan a jejich muži, ale také několik statečných mužů z tabitské městské stráže. Díky Adaslavově velení byla tedy celá situace úspěšně vyřešena. Adaslav sám odmítl jakékoliv komentáře a naznačil že výsledek akce není jen jeho zásluhou. Svobodná města potřebují více takových skromných hrdinů, kteří se nebojí riskovat svůj život a pak odmítají slávu, která jim po zásluze patří!
Situace mezi Svobodnými městy a almendorskými državami se tímto značně přiostřila. Novoamirský guvernér celý incident odmítl jako výmysl a naši redakci označil za tlupu opilých diletantů.
-19. větrnce 845-
Hrůza ve Východní čtvrti
Včera se ve Východní čtvrti odehrála hrůzná podívaná. Jeden ze zdejších napůl opravených domů byl obležen členy albirejské městské stráže. Podle informací které stráž poskytla se mělo jednat o doupě nekromancie. Několik očitých svědků vypovědělo, že za temných nocí se kolem domu objevují velmi podivné stíny, jejichž pohyby a údajně i vzhled nemá nic společného s živými obyvateli našeho města. Dům kolem kterého se vše odehrálo patřil Lamonovi, který se zde usídlil po nedokončeném studiu na magické univerzitě. Lamon byl, podle informací které jsme získali, několikrát spatřen v okolí albirejského hřbitova v pozdních večerních hodinách. Městská stráž obléhající dům opakovaně vyzývala Lamona k otevření dveří a umožnění prohlídky jeho domu. Po několika marných výzvách byly dveře domu vyraženy a pohled do domu vzbudil i v otrlých městských strážných. Ve velmi zanedbané místnosti se bezduše belhaly dvě zombie a na zemi ležely další dvě kostry které nejevily známky pohybu. V rohu místnosti na zchátralé židli seděl samotný Lamon. S velkou odvahou zlikvidovali městští strážní pohybující se nemrtvá těla a po průzkumu místnosti konstatovali, že je Lamon mrtvý. Příčinu smrti se zatím nepodařilo určit.
-21. větrnce 845-
-Tajemství Albirea-
"Žijeme ve světě, který vůbec neznáme", pronesl nedávno Insalir z Univerzity magie zde v Albireu. Jeho slova s včerejšími událostmi dostala nový význam. Každý den nakupujeme v přístavu, chodíme do hospod, pereme se (pardon dámy) v přístavních uličkách a při tom možná tušíme, že existuje ještě jeden svět lidí, který nevidíme. Ano, je to albirejské podsvětí. Častá záhadná úmrtí, loupeže a přepadení jsou toho důkazem. Část obětí však od včerejška nemůže být připisována bujícímu albirejskému zločinu. Stoky v přístavních docích totiž vydaly své tajemství.
Jako první si něčeho zvláštního všimnul přístavní dělník Sivlad. Včera pracoval na vykládce blízko výpusti městské kanalizace do řeky a všimnul si, že zde vládne daleko větší zápach než obvykle. Po bližším průzkumu zjistil, že z kanalizace vyčuhují ramena zvláštních chapadel. Sivlad situaci hlasitým křikem oznámil polovině přístavu. Seběhnuvší se odvážlivci se po chvíli váhání vrhli k nehybným chapadlům a ze stoky vytáhli... mladou krakatici. Byla ve stádiu značného rozkladu a ve stokách musela ležet minimálně dva měsíce. Ihned po vytáhnutí těla nestvůry došlo k divoké tlačenici, kterou by se dalo nazvat "lov suvenýrů". Charakter mnohých albirejanů vzal za své v souboji s touhou vlastnit alespoň kousek nestvůry na památku. Situace byla velmi vyostřená. Z krakatice se tak nakonec nezachovalo vůbec nic. Je velkou škodou, že tělo nemohlo být ponecháno k průzkumu mágů či alchymistů, zdejší vědění mohlo být opět obohaceno o nové poznatky. Kdo však máte zájem spatřit krakatici, navštivte naši redakci, kousek vám ukážeme.
-5. deštna 845-
-Výprava na Jih-
V nedávné době naše redakce informovala o případu, kdy se ve Východní čtvrti podařilo odhalit doupě oživovače mrtvých. Samotný nekromant své pokusy nepřežil, ale redakce se po zveřejnění těchto informací pustila do dalšího pátrání. Výsledkem našeho snažení je několik získaných informací o nekromancii jako takové a hlavně o tom, kde se lze takové umění naučit.
Redakci se přihlásil neohrožený dobrodruh Ankor Yamal, který se pokusí odhalit roušku země nekromantů kdesi daleko na jihu a podat o tom zprávu výlučně našemu Kurýru. Výprava, která jej čeká, bude více než nebezpečná. Cesta by měla vést přes Červený a Zlatý les do Tarosu, poté do Kolmaru přes Planinu kamenů a nakonec do Braghiny přes Bílé hory. Podle našich zpráv bere Ankor vše s nadhledem a již začal s přípravami na dalekou cestu. V brzké době přineseme první reportáž z jeho cesty.
-15. klidna 846-
-Zpět v Tabitu-
Po delší dovolené naší redakce, a poté, co se Ankor Yamal ztratil kdesi na jihu spolu s finanční zálohou za informace pro naši redakci, přinášíme nové zprávy z okolí Tabitu. Místní usedlíci, žijící na dohled Tabitských vrchů, poslední dobou stále častěji vypráví historky o viditelných změnách na celé oblasti vrchů. Zvláštní uskupení mraků objevující se náhle nad krajinou, nečekaný ledový vítr a stále méně slunečního svitu, jsou jevy, kterých si všiml již kdekdo.
Nedávné zmizení místního hrnčíře Herunka probudilo dávná vyprávění o přízracích a prokletích vrchů. I když se později ukázalo, že Herunk pouze utekl od své ženy do náručí místní poběhlice, které z neznámých pohnutek náhle upsal také celý svůj majetek, tiché vypravování a šeptání v rozích uliček a hospodách zůstalo. Několik posledních dnů dokonce někteří tabitští obyvatelé prohlašují, že se z vrchů vylévá neviditelná, ale cítitelná temnota do okolí. Zvláštní místo, Tabitské vrchy.